A magyar népviselet a magyarság hagyományos öltözködési módja. Fő táji típusai a dunántúli, a felföldi, az alföldi és az erdélyi. Jellegzetes vidékei: Galga-mente, Kalotaszeg, Kalocsa, Lóc, Matyóföld, Hosszúhetény, Hollókő, Kazár, Ormánság, Sárköz, Székelyföld, Torockó, Püspökbogád.

A viseletet törvények és rendeletek szabályozták. Másként öltözött a nemes, a jobbágy és a polgár. A különböző vidékek lakói viseletükkel is megkülönböztették magukat a többi vidék lakóitól és a nemzetiségiektől. A régi ruhadarabokat házilag készítették tartós anyagból, hogy több nemzedéket is kiszolgálhassanak. A 19. század végéig az ing, bő gatya, székely harisnya anyagát továbbra is otthon szőtték. Az egyes községek kialakították a csak rájuk jellemző stílust. Ma már inkább csak ünnepekre vesznek fel népviseleti ruhát. (Forrás: wikipedia)

Április 22-én erről emlékeztünk reggeli áhítaton, ahol a 4.a osztály népdalcsokorral, vidám jelenettel készült. A gyerekek ezen a napon magukra öltötték nagyszüleik féltve őrzött ruhadarabjait, kalapjait, kendőit. A felülében kiállítást rendeztünk be a nagy gonddal megőrzött darabokból, amely kiállítás május 4-ig lesz megtekinthető.

Megnyitó videója: 4.a osztály műsora

Mesés Népviselet Napja 2022 pályázatot a Pompás Napok csapata hirdette meg, hogy felhívja a figyelmet a közelgő VIII. Népviselet Napjára, amely 2022. április 24-én lesz. A pályázatra több, mint 50 intézmény/magánszemély jelentkezett. Dora-Tóthné Szappanos Edit tanítónő a 4.a osztályosokkal együtt pályázott. Az elkészült pályázati anyag itt elérhető:  

MesésNépviselet Napja 2022